Atliekų tvarkymo gairės pandemijos metu

SAM pateikia gaires, kaip tvarkytis su atliekomis, kai esi izoliacijoje: spausti čia , o aš galvoju kaip tuos tūkstančius, kuriems izoliacija tęsiasi toliau, pavyks „sugraibyti“ ir aptarnauti. Ir kaip yra su nepatvirtintais, nes tiesiog netirtais, atvejais.

Iš Europoje įgyvendinamų pavyzdžių (spausti čia) tampa aiški veiksmų seka ir apskritai atliekų tvarkymo strategija pandemijos metu.

Įvežtiniai atvejai

Uždaromos dalinimosi stotelės, stabdomas stambiagabaričių atliekų išvežimas, uždaromos stambiagabaričių ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelės, išskiriami atliekų išvežimo prioritetai.

Suteikiamos prioritetinės gairės – infekuotoms atliekoms iš namų ūkių, kurias gyventojai šalina į atskirus nuo kitų atliekų dvigubus maišus ir gerai užriša ar užklijuoja; mišrioms komunalinėms atliekoms, likę prioritetai nustatomi pagal vyraujančius atliekų sistemos perdirbimo pajėgumus, siekiant užtikrinti normalų funkcionavimą, t. y. atliekų eksportą, kuris turėtų stipriai „strigti“ ir kuriam nėra numatytas „žaliasis koridorius“. Šiuo metu ypatingai turime saugoti savo šalį, nes nemažai šansų, kad bus bandoma įvežti daug atliekų deponavimui dėl mažos mūsų kainos.

Prasidėjęs nevaldomas plitimas

Išskiriamos tipologijos.

1 tipologija – buitinės atliekos, susidarančios namų ūkiuose, turinčiuose izoliuotus covid-19 žmones arba asmenis, kuriems karantinas yra privalomas

Šios atliekos klasifikuojamas kaip užkrečiamos medicininės atliekos (pavojingos). Tokio atliekų srauto tvarkymo procedūros turėtų atitikti įstatymų reikalavimus (specializuotų įmonių vykdoma veikla, surinkimas naudojant standartinius maišus, sterilizavimas, specializuoti valymo įrenginiai ir kt.).

2 tipologija – buitinės atliekos, susidarančios namų ūkiuose be izoliuotų covid-19 asmenų ar asmenų, kuriems karantinas yra privalomas

Jis renkamas laikantis galiojančios atliekų surinkimo sistemos gairių. Audiniai, kaukės ir vienkartinės pirštinės turi būti metamos į mišrių komunalinių atliekų konteinerį prieš tai juos supakuojant į dvigubus maišus ir gerai užrišus virvele arba suklijavus plastikine juostele.

I tipologija

Kaip reiktų elgtis, jei patvirtintas koronavirusas arba iš karantinuoto namų ūkio

Esant 1 tipologijai, turėtų veikti sistema, kuri surinktų atliekas iš šių namų ūkių ar spec. karantinavimo vietų. Jei karantinuotas pats gali surinkti savo šiukšles, tai jis privalo jas rinkti į maišą, kuris pageidautina būtų įdėtas į šiukšliadėžę su pedalu. Maišas užpildomas 2/3 tada sandariai surišamas arba užklijuojamas. Tada įdedamas į kitą maišą ir tada vėl sandariai surišamas arba užklijuojamas. Yra keli pasirinkimai ką veikti toliau su tuo maišu: šalinti į spec. konteinerius pavojingoms atliekoms arba laikyti 72 val. patalpoje ir tada šalinti į mišrias komunalines atliekas su sąlyga, kad šios atliekos keliaus į atliekų deginimą (sunaikinimas labai aukštoje iki 1 000°C temperatūroje).

Jokių rūšiavimų.

Jei izoliuotas asmuo negali išnešti atliekų, vietos valdžia turi įsteigti specialią tarnybą su specializuotais darbuotojais.

Visos kitos atliekos iš šios tipologijos sergančių / karantinuotų namų ūkių turėtų būti surenkamos kaip mišrios komunalinės atliekos ir lygiai tokiu pačiu principu – dvigubas sandarus maišas ir 72 val. saugojimas. Šios rūšies tipologijai galioja atliekų rinkimas „nuo durų iki durų“ ir bendra konteinerine sistema, jie neturi teisės naudotis.

Savivaldybės

Identifikuoja namų ūkių, turinčių covid-19 užkrėstų žmonių, atliekas. Vietinis sveikatos priežiūros skyrius dalijasi su savivaldybe tikslinių namų ūkių pavadinimais, adresais ir kontaktine informacija. Savivaldybė išplatina informaciją vietos komunalinių atliekų tvarkytojui. O tada jau pasirinkimo teisė: ar tiesiai į kogeneracines atliekų deginimo jėgaines ar tvarkome kaip medicinines atliekas, būtent tą dalį atliekų, kuri užteršta fiziologiniais skysčiais.

Surinkimas

Vietinis komunalinių atliekų tvarkytojas tiksliniams namų ūkiams pristato specialų surinkimo rinkinį. Rinkinį sudaro: krepšiai, lipni juosta ir šiukšliadėžė. Surinkimas „nuo durų iki durų“ įprastai vykdomas kas 3/5 dienas (susisiekus telefonu). Visos namų ūkyje susidarančios atliekų frakcijos būtų surenkamos kaip mišrios komunalinės atliekos. Tokiomis sąlygomis susidarančios atliekos yra klasifikuojamos kaip likutinės atliekos (20.03.01), tačiau jas reikia laikyti atskirtas nuo „įprastų“ atliekų.

Darbuotojai

Tiek atliekoms rinkti, tiek visose įmonėse, kurios priima šias atliekas, turėtų būti sukurti konkretūs darbuotojų apsaugos protokolai arba tuo pačiu tikslu peržiūrimi esami protokolai ir darbuotojams suteiktos būtinos asmeninės apsaugos priemonės (AAP).

Kol gamykla gali veikti, reikia vengti tiesioginio personalo kontakto su atliekomis. Šia prasme reikėtų vengti neautomatizuotų procesų.

Siekiant išvengti užsikrėtimų tarp atliekų surinkėjų: užtikrinti sunkvežimių dažnesnį dezinfekavimą (įskaitant ir kabinas); padidintas drabužių dezinfekavimo dažnumas. Kavos ir pietų pertraukos vyksta atskirai arba su keliais asmenimis.

Patartina atskirti darbo pamainas, kad būtų išvengta plataus personalo užkrėtimo ir gautumėte didesnę tarnybos išlaikymo garantiją.

Tvarkymas

Surinkta mišrių komunalinių atliekų frakcija: jei įmanoma, turėtų tiesiai patekti į sąvartyną ar deginimą, rankiniu būdu neatidarant maišų. Jei reikalingas papildomas tvarkymas, minėtas tvarkymas turėtų būti atliekamas automatizuotai, vengiant rankomis atidaryti maišus. Maišai tvarkomi mechaniškai, be žmonių. Siekiant padidinti saugumą, kompetentingos institucijos gali susitarti, kad maišai būtų saugomi mažiausiai 72 valandas.

Svarbu. Maišai turi būti lengvai atpažįstami iš išorės.

2 tipologija

Kaip reiktų elgtis, jei sergi (pvz. sloguoji), bet neturi patvirtinto koronaviruso ir nėra privalomo karantino

Atliekos yra tvarkomos laikantis galiojančios atliekų surinkimo sistemos gairių.

Audiniai, kaukės ir vienkartinės pirštinės metamos į atskirą maišą. Maišas užpildomas tada sandariai surišamas arba užklijuojamas. Tada įdedamas į kitą maišą ir tada vėl sandariai surišamas arba užklijuojamas. Turi būti metamos į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.

Savivaldybės ir komunalininkai

Aplink įrengtus konteinerius ar jų sistemas (tekstilės, pusiau požeminių konteinerių, antrinių žaliavų konteinerių) higiena (dezinfekavimas) turi būti palaikoma reguliariai ištuštinant konteinerius ir juos dezinfekuojant – ypač dangčius ir liečiamas vietas.

Sąlygos darbuotojams nesikeičia.

Papildomi veiksmai

Kalbant apie rūšiavimą, perdirbamų atliekų surinkimas turėtų būti stabdomas situacijai blogėjant (stebėti tarptautinius pervežimus).

Privaloma naudoti maišus ir negalima šalinti palaidų atliekų.

Vienkartinis konteinerių plovimas vietoje gyventojams, kurie turi privačius konteinerius.

Atliekos laikomos saugiau nuo vaikų ir laukinių ar naminių gyvūnų, maišai turi būti nepraplyšę.

Papildomos instrukcijos senyvo amžiaus žmonių globėjams.

Viešosiose vietose (šiuo metu srautai prie prekybcentrių ir vaistinių) įrengti konteinerius su pedalais kaukėms, pirštinėms ir pan. atliekoms.

Padaryti kokių didelių plakatų mieste ar stendų, kur aiškiai būtų nurodyta kaip namie paruošti infekuotas atliekas šalinimui.

Informaciją pateikti privalo kiekvienas atliekų sistemos dalyvis.

Baudos už netinkamą infekuotų atliekų šalinimą. Atliekų pervežėjams irgi galiotų, ne tik gyventojams. Bus tokių, kurie bandys „išspaust“ neturėdami teisės dirbti su šios rūšies atliekomis, versdami žmones rūšiuoti rankomis. Tai – pavojinga.

Norvegai pasirašė dokumentus, kurie laikinai leidžia sąvartynų leidimų pakeitimus ir leidimą vežti atliekas kitur, pvz. deginti. Tai Aplinkos ministerijos darbas.

Atliekų sektorius laikomas „kritiniu sektoriumi“ aplinkos apsaugos srityje. Tai suteikia pirmenybę, pavyzdžiui, vaiko priežiūrai nepaprastose situacijose.

Kas gero iš šios nelabai geros situacijos?

Idėja dėl pavojingų atliekų surinkimo: savarankiškai besigydantys pacientai gali nemokamai įsigyti dėžutę iš vaistines pateikdami receptą. Užpildžius dėžę, ją reikia sandariai uždaryti ir grąžinti į surinkimo tašką.

Primenu, kad Bendrojoje atliekų direktyvoje numatyta iki 2025 m. privalomas pavojingų atliekų (jų yra daugiau, net tik tos, kurios dabar yra aktualios) surinkimas iš namų (20st). Tai puiki proga susikurti sistemą. Gal pavyktų gauti finansavimą „paleidus“ APVA priemones dėl atliekų sistemos infrastruktūros plėtros.

Medicininės atliekos surenkamos labai adekvačiai tiek iš ligonių, tiek iš mobilių tyrimų punktų ir turime pasiruošusią pavojingų atliekų tvarkymo sistemą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Blogą talpina WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: