Kur (iš)mesti panaudotas kaukes ir pirštines koronaviruso pandemijos metu?

UPDATE: Lukas Andronavičius Dėl Toksika reakcijos: 1) Toksika medicinines infekuotas atliekas tvarko ištisus metus nepertraukiamai. Per metus surenkame iki 1000 tonų medicininių atliekų. Aptarnaujame didžiausias ligonines. Todėl kaip tą daryti žinome 🙂 2) Šiuo metu tikrai susiduriame su neiprasta situacija kuomet galimai infekuotų atliekų srautas ženkliai didėja. Ir čia du iššūkiai, t. y. logistika ir galutinis tvarkymas. Šiems iššūkiams mes ruošiamės jau kelias savaites: darbuotojai aprūpinti spec. Apsaugos priemonėmis, pasirūpinta kasdiene automobilių dezinfekacija, įsigytos priemonės atliekų supakavimui, informuotos gydymo įstaigos apie šių atliekų atskiro žymėjimo privalomumą ir t. t.
Dėl galutinio tvarkymo, pavojingųjų atliekų deginimo įrenginys pajegus per diena sudeginti iki 10-12 tonu infekuotų medicininių atliekų, taip pat bendrovė turi įsirengusi atliekų laikymui skirtus šaldytuvus, kuriuose galima laikyti iki 120 tonų med. atliekų. Taigi manome, jog su galutiniu atliekų tvarkymu bėdų nekils. P. S. Ekologistikos atliekos palauks

Turbūt žinote, kad apie atliekas siekiu žinoti viską, o koronaviruso metu srautai kinta ir tai reikia įvertinti. Užvakar paukštelis pačiulbėjo, kad Italijos šiaurėje fiksuojamas ženklus taršos sumažėjimas ir kietųjų komunalinių atliekų (bendros dėžės) išvežimas vykdomas kartą per mėnesį (prieš viruso įsigalėjimą buvo 2 kartai per savaitę). Laukiu informacijos apie infekuotas atliekas. Įdomu, kokie pokyčiai vyksta Kinijoje. Žinau, kad Juozas Baranauskas, kuris dirba su pakuočių projektų vystymu mokosi kinų kalbos, tai jam parašiau su šiuo klausimu ir jis padedamas savo kinų draugų surinko ir išvertė naujienų. Šiandien, per Žemės dieną, pateikiame informaciją:

 1. Šalis susiduria su daugybe problemų dėl milžiniškai išaugusio medicininių atliekų kiekio. Sukurta/kuriama sistema atliekų surinkimui iš ligoninių/karantino taškų, daromi nauji atliekų tvarkymo punktai. Wuhan (epidemijos epicentras) dėl per didelio kiekio medicininių atliekų, jomis dalinasi su kitais miestais. Pastatyti tūkstančiai spec. konteinerių miestuose, kurie skirti kaukėms, pirštinėms.
 2. Vidutiniuose ir dideliuose miestuose atliekų vežimo krūvis sumažėjo 30 %, bet darbuotojų krūvis padvigubėjo, nes sanitariniai reikalavimai buvo pakelti ir atsirado papildomų darbų, kurie susiję su miesto erdvių dezinfekavimu ir kitomis karantino metu atsiradusiomis užduotimis.
 3. Medicininių atliekų kiekis šalyje buvo pasiekęs 3 200 tonas per dieną (įskaitant ir medicinines nuotekas). Nuo sausio 20 dienos jau yra apdorota 142 000 tonų medicininių atliekų.
 4. Vasario 24 d. Aplinkos Ministerija kartu su kitais departamentais išleido „Išsamų medicinos įstaigų atliekų valdymo darbo planą“, kuriame nurodyta, kad kiekvienas didysis miestas (į šią kategoriją patenka 338 miestai) turi įsirengti bent vieną centralizuotą medicininių atliekų tvarkymo infrastruktūrą.
 5. Tikėtasi, kad gyventojai prasčiau rūšiuos šiuo laikotarpiu (turint omenyje, kad 2019 m. vasarą pristatė naują sistemą), bet statistika išliko nepakitusi, žmonės toliau rūšiuoja taip pat, kaip prieš krizę. Maisto atliekų iš namų ūkių padaugėjo, dėl to, kad žmonės daugiau gamina namie.

Ar Europa yra pasiruošusi? Ar pasiruošusi Lietuva?

 1. Nepradėtas atskiras maisto/virtuvės atliekų surinkimas, todėl kietos atliekos maišysis su organika ir gyventojų kaukėmis bei pateks į mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius – totaliai neaiškus pavojus. Ar darbuotojai (ir vairuotojai) aprūpinti apsauginiais kostiumais, akiniais, respiratoriais, pirštinėmis? Ar kam nors rūpi žmonės?
 2. Medicininė atlieka ir lieka medicinine atlieka – ne šiaip sau įvairios panaudotos kaukės, pirštinės ir panašios atliekos yra surenkamos iš ligoninių, poliklinikų, odontologijos kabinetų, kosmetologų ir pan. Jos vežamos nukenksminti, o nukenksminus – deginti, į Toksiką. Po Alytaus „Ekologistikos“ gaisro (linkėjimai), įrenginiai neblogai „užkimšti“.
 3. Numatytos gairės kaip elgtis su infekuotomis gyventojų atliekomis, kur aiškiai nurodyta, kad infekuotos atliekos (pvz. medicinės kaukės ar pirštinės) turėtų būti dedamos į biohazard maišus ir saugiai šalinamos kaip infekcinės atliekos, atsižvelgiant į šalių taisykles. Kadangi mūsų netiria, tai potencialiai užsikrėtę yra visi.
 4. Lietuvoje 2018 m. surinkta/susidarė (po kodu 18 01 03* – atliekos, kurių rinkimui ir šalinimui taikomi specialūs reikalavimai, kad būtų išvengta infekcijos)  1 311 tonų. Yra labai geras klausimas kiek mes papildomai prikaupsime. Iššūkis – srauto surinkimo valdymas ir apskritai jo logistika.
 5. Dar bus ir šitų atliekų – 18 01 04 – atliekos, kurių rinkimui ir šalinimui netaikomi specialūs reikalavimai, kad būtų išvengta infekcijos (pvz., tvarsliava, gipso tvarsčiai, skalbiniai, vienkartiniai drabužiai, vystyklai).
 6. Laukiame oficialios informacijos iš Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos arba Aplinkos ministerijos. Kur mesti, kaip vežti, kur vežti ir pan. Primenu, kad Arminas Mockevičius (AM kancleris) yra įrašytas 2020-03-12 komisijos susitikimo protokole kaip VESK narys.

Dirbkime kartu. Kiekvienas savo srityje tiek, kiek galime.

Skaičiuojame: maksimaliai 3 200 t per dieną, gyventojų tankis – 139,6 žm./km², tankis Lietuvoje – 45,3 žm./km². Skiriasi 3 kartus.

Gyventojų skaičius – 1 388 232 693 ir 2 791 903. Kiekvienam maksimaliai teko 2 g infekuotų atliekų per dieną. Tai Lietuvoje ~ 6-7 tona per dieną, o įvertinus tankį – 2-2,3 tonos infekuotų atliekų maksimaliu atveju. Įvertinau, kiek sistema turi išlaikyti maksimaliai. Ar turime sistemą?

Geras vaizdo įrašas: https://www.scmp.com/news/china/society/article/3065049/coronavirus-china-struggling-deal-mountain-medical-waste-created

Oficiali medicininių atliekų statistika: http://atliekos.gamta.lt/cms/index?rubricId=8979ebab-4cae-45a9-b88a-9d7c5eaa6830

Komisijos protokolai: https://pagd.lrv.lt/lt/veiklos-sritys-1/civiline-sauga/vyriausybes-ekstremaliu-situaciju-komisija

Dokumentacija valdymui: https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/novel-coronavirus-guidelines-non-pharmaceutical-measures_0.pdf

Viešosios vietos kaukės ir kt. pandemijos metu: https://www.healthygateways.eu/Portals/0/plcdocs/EU_HEALTHY_GATEWAYS_COVID-19_Bus_Preliminary_4_3_V1_F.pdf?ver=2020-03-04-161818-293

Nuotrauka iš: https://freenews.live/covid-19-outbreaks-medical-waste-in-wuhan-six-fold/

大中城市垃圾清运量减少30%,但是环卫工人工作量增加了一倍
Garbage removal and transportation in large and medium-sized cities decreased by 30%, but the workload of sanitation workers doubled:https://health.huanqiu.com/article/3xNSFIT8Mvu

全国180万环卫工人疫情期间在岗率超九成
Over 90% of the 1.8 million sanitation workers were on duty during the epidemic:https://baijiahao.baidu.com/s?id=1660902946290654033&wfr=spider&for=pc

继续垃圾分类
Continue waste classification:http://www.ceh.com.cn/cjpd/2020/03/1230581.shtml

疫情期间福建省已下达污染防治资金逾16亿元
During the epidemic period, Fujian Province has allocated more than 1.6 billion yuan for pollution control:
www.mnw.cn/news/fj/2262282.html

疫期全国医疗废物产生量激增
During the epidemic period, the amount of medical waste in China increased sharply:
www.cnenergy.org/csny/202003/t20200318_760621.html

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Blogą talpina WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: