Plastikinių atliekų gamintojai nebegali eksportuoti savo toksiškų šiukšlių į Bazelio konvencijos šalis

Šiandien Ženevoje 187 šalys žengė didelį žingsnį mažindamos plastikinių atliekų krizę, patobulindamos Bazelio konvenciją, kuri kontroliuoja pavojingų atliekų judėjimą iš vienos šalies į kitą. Pakeitimuose numatyta, kad eksportuotojai gautų gaunančiųjų šalių sutikimą prieš išsiunčiant labiausiai užterštas, neaiškios kilmės ar neperdirbamas plastikines atliekas ir tai yra ypač svarbu stabdant atliekų eksportą į besivystančias šalis ir įgyvendinant skaidrią atliekų apskaitą.

Kinija 2018 m. uždraudė importuoti daugumą plastikinių atliekų, todėl besivystančios šalys, ypač Pietryčių Azijoje, gavo didžiulį užterštų ir neaiškios kilmės plastikinių atliekų srautą, kurį yra sunku ar net neįmanoma perdirbti. Norvegijos pasiūlyti Bazelio konvencijos pakeitimai suteikia šalims teisę atsisakyti nepageidaujamų arba neaiškios kilmės plastikinių atliekų. Šis sprendimas aiškiai parodo, koks toksinis yra plastiko ir plastikinių atliekų prekybos poveikis. Vis dėlto, buvo sulaukta pasipriešinimo Bazelio konvencijos II priedo pakeitimams. Prieštaravo  JAV – didžiausia pasaulyje plastikinių atliekų eksportuotoja, Amerikos chemijos taryba – svarbi naftos chemijos pramonės lobistų grupė ir Atliekų perdirbimo pramonės institutas – verslo asociacija, kurią didžiąja dalimi sudaro atliekų perpardavinėtojai. Kadangi JAV nėra Bazelio konvencijos šalis, jai bus uždrausta prekiauti plastikinėmis atliekomis su besivystančiomis šalimis, kurios yra Bazelio šalys, bet nėra Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos narės.

Priimtas sprendimas įrodo, kad šalys pagaliau pradėjo spręsti plastiko taršos krizę ir kokie svarbūs šiems sprendimams įgyvendinti yra ambicingi tarptautiniai lyderiai. Plastiko tarša ir plastikinės atliekos ir toliau išlieka pagrindine grėsme žmonėms ir aplinkai, tačiau tai yra pirmas žingsnis siekiant įveikti plastiko taršą ir siekinat ambicingesnių sprendimų, tokių kaip šių medžiagų gamybos mažinimas. Šis susitarimas padės išvengti taršos šaltinio ir įgyvendinti tvarų plastikinių atliekų perdirbimą, kuris nebuvo įgyvendinamas dėl melagingų plastiko pramonės teiginių.

Click to access 2019.04.30_EIA-CIEL-BAN-IPEN_Norwegian_Proposal_to_Amend_the_Basel_Convention.pdf

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Blogą talpina WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: