Žemės diena ir plastikas

Šie metai yra kovos prieš plastiką metai, todėl šiandien, Žemės dieną, rašau apie taršą plastikais.

Valyti mūsų vandenynus nuo plastikinės taršos yra labai gera idėja, tačiau užkirsti kelią plastikams apskritai patekti į vandenynus yra dar geresnė. Kaip mes to siekiame? Sukurta nemažai alternatyvų plastikams ir dar turime įvairias talkų akcijas (pvz. Mes darom). Bet vis gi plastiko atliekų apstu mūsų aplinkoje. Kur jis iškeliauja? Didžiausi vartotojai gyvena išsivysčiusiame pasaulyje, o mūsų sugeneruotas atliekas tvarko besivystančios šalys. Kodėl taip nutiko?

  1. Globalizmas. Ieškom, kur pigiau. Kapitalizmas tiesiog kitaip neveikia.
  2. Darbo jėgos apmokestinimas ir apskritai žmogaus teisių ignoravimas. Dažniausiai užkrėsto plastiko atliekos keliauja į pietryčių Aziją. Patys nuspręskite, kaip jiems sekasi užtikrinti žmonėms jų teises.
  3. Plastikinių pakuočių realizavimo rinkos. Kadangi ES tampa vis sunkiau parduoti prastos kokybės plastikus (dėl cheminės sudėties), tai toks plastikas yra parduodamas besivystančiose šalyse, kurios net neturi atliekų tvarkymo sistemų. Ar tai moralu?

Problema dar ir tame, kad besivystančiose šalyse gyvenantiems svarbiausia užsitikrinti būtinųjų poreikių, tokių kaip maistas, būstas ir saugumas, įgyvendinimą. Skurdžiausiai pasaulio daliai visiškai nerūpi aplinkos išsaugojimas. Lygiai taip pat kaip aplinkos išsaugojimas nerūpi turtingiausiems. Kaip manote, ar Amazon įkūrėjui įdomu kaip sutvarkomos jo pakuočių atliekos? Pagal ES (kuri yra labiausiai pažengusi atliekų reglamentavimo srityje) galiojančias direktyvas, internetinėje prekyboje susidarančios atliekos net neapskaitomos. Ar Jums tai atrodo normalu?

Bet viskas nėra taip blogai. Nors reglamentavimo ir stipriai trūksta, bet didėja  vartotojų (mūsų) sąmoningumas. Vis geriau rūšiuojame (nors RATC’ai susikibę už rankučių su atliekų degintojais toliau bando mums trukdyti), prasidėjęs beatliekis judėjimas verčia verslą tvarkytis, o svarbiausia – pradedame suprasti, kad iš šitos planetos niekas nedingsta ir visas tas plastikas yra nuolat kažkur šalia mūsų.

Su Žemės diena!

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Blogą talpina WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: